۱۰ ابررایانه برتر جهان را بشناسید


ابررایانه‌ها قادر به انجام کار‌هایی در چند ثانیه هستند که یک کامپیوتر معمولی برای انجام آن به چند هفته یا شاید چند ماه زمان نیاز دارد.

به گزارش موبوایران، ابررایانه‌ها قادر به انجام کار‌هایی در چند ثانیه هستند که یک کامپیوتر معمولی برای انجام آن به چند هفته یا شاید چند ماه زمان نیاز دارد. ابر رایانه‌ها از تعداد بسیار زیادی ریز پردازنده تشکیل شده است که توان بالایی از انرژی را برای پردازش اطلاعات در کمترین زمان ممکن مصرف می‌کنند.

 سه کشور آمریکا، چین و ژاپن قدرت‌های تولید ابررایانه در دنیا هستند و همواره بین این سه کشور رقابت برای تولید بهترین ابرکامپیوتر وجود دارد. آمریکا با داشتن ۱۹۹ ابررایانه، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است. پس از آن چین با ۱۰۹ و ژاپن با ۳۷ ابر رایانه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

برای رتبه بندی این غول‌های پردازشگر، پارامتر‌های مختلفی بررسی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها فلاپ (flop) است. فلاپ در واقع واحد اندازه‌گیری قدرت پردازش همزمان یک سیستم در ثانیه است. در ادامه با ۱۰ ابرکامپیوتر برتر دنیا و ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

(sequoia)

کمپانی IBM این ابرکامپیوتر را در سال ۲۰۱۲ برای لابراتوار ملی لاورنس لیورمور طراحی کرد. قدرت پردازشی سکویا ۱۷.۱ پتافلاپس است و از ۱۵۷۳۰۰۰ هسته پردازشی استفاده می‌کند. در رده سوم این لیست ابررایانه Sequoia قرار دارد. در حال حاضر سازمان امنیت ملی هسته‌ای آمریکا برای شبیه سازی‌های بزرگ در زمینه افزایش طول عمر تسلیحات هسته‌ای از سکویا بهره می‌برد.

(TITAN)

تیتان که مدت‌ها به عنوان قوی‌ترین ابررایانه جهان شناخته می‌شد، اکنون در رده دوم این جدول قرار دارد که در اختیار وزارت انرژی آمریکا قرار گرفته و مبتنی بر سیستم Cray XK ۷ طراحی گردیده است. تیتان در آزمایشگاه ملی اوک ریج و زیر نظر وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این ابررایانه که در کمپانی کری ساخته و طراحی شده است، ۱۷.۶ پتا فلاپس و ۵۶۰۰۰۰ هسته پردازش‌گر دارد و در مدل‌سازی‌ها و محاسبات وزارت انرژی کاربرد دارد. تیتان با ۸۲۰۹ کیلووات مصرف انرژی سومین ابررایانه‌ی بهینه دنیاست.

UPER MUC-NG

این سوپرکامپیوتر چینی در مرکز ابررایانه لیبنیتس در نزدیکی شهر مونیخ در آلمان مستقر شده است. با حافظه ۳۴۰ و ظرفیت هارد ۱۵ هزار ترابایتی قدرتمندترین و سریع‌ترین رایانه حاضر در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. شرکت لنوو این ابرکامپیوتر رادر سال ۲۰۱۸ و برای مرکز لینبیز واقع در شهر مونیخ آلمان طراحی کرده است. قدرت ۱۹.۴۷ پتا فلاپس و ۳۰۵۸۵۶ هسته پردازشی، این کامپوتر را به یکی از قدرتمندترین رایانه‌ها در اروپا تبدیل کرده است. از این ابررایانه ساخت لنوو برای توسعه امور پزشکی، محاسبات شیمی، محاسبات کوانتوم و... استفاده می‌شود.

ABCI

این ابررایانه تنها نماینده ژاپن درلیست ۱۰ کامپیوتر برتر دنیاست.ABCI که محصول شرکت فوجیتسو است، این ابررایانه ژاپنی که در دانشگاه توکیو مستقر شده است، و در اختیار مرکز ملی علوم و تکنولوژی ژاپن است تا با قدرت ۱۹.۹ پتافلاپس و ۳۹۱.۶۸۰ هسته‌ای که دارد، تحولی در محاسبات ایجادکند. حدود ۲۳۰ میلیون دلار قیمت دارد. یکی از اهداف ساخت این ابررایانه، کاهش وابستگی به ابر‌های خارجی مانند مایکروسافت و گوگل بوده است. کاربرد آن نیز بیشتر به‌منظور اهداف علمی و صنایع کوچک بوده است.

(TRINITY)

ترینیتی آخرین فرزند کمپانی کری تا به امروز است که به عنوان دومین تازه وارد به لیست قدرتمندترین رایانه‌های جهان شناخته می‌شود ترینیتی متعلق به آزمایشگاه ملی لس الاموس است که با هدف پیش‌بینی و مقابله با گسترش سلاح‌های هسته‌ای برای استفاده‌ی دانشمندان توسعه یافته است. قدرت آن ۲۰.۱ پتا فلاپس و ۹۷۹۰۰۰ هسته برای پردازش اطلاعات مربوط به سلاح‌های هسته‌ای دارد.

PIZ DIANT

ابررایانه آلپ موسوم به Piz Daint مبتنی بر سیستم Cray XC ۳۰ ساخته شده است و در مرکز ملی ابرکامپیوتری سوئیس (CSCS) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابررایانه با ظرفیت ۲۱ پتا فلاپس و ۳۸۷۸۷۲ هسته در شرکت کری ساخته شده و در اختیار مرکزملی محاسبات پیشرفته در کشور سوییس قرار دارد.

(TIANHE۲-A)

تیان هه در زبان چینی به معنی کهکشان راه شیری است. این ابررایانه زمانی به عنوان قوی‌ترین نمونه موجود شناخته می‌شد و در صدر لیست قرار داشت. (TIANHE۲-A) به عنوان ابرکامپیوتر دانشگاه ملی فناوری‌های دفاعی چین از پردازنده‌های Xeons و Xeon Phi اینتل از سری آیوی بریج استفاده می‌کند و در مجموع ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار هسته پردازشی دارد. قدرت نهایی این ابررایانه حدود ۳۳,۸۶۲ ترافلاپس برآورد شده است. (TIANHE۲-A) از وجود ۴۹۸۱۷۶۰ هسته پردازشی بهره می‌برد که قدرت ۶۱ پتافلاپسی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. دانشگاه ملی تکنولوژی دفاعی چین میزبان این رایانه است. این ماشین که در مرکز ملی ابررایانه در شهر گوانگژو مستقر شده است با سیستم خنک‌کننده‌اش حدود ۲۴ مگاوات در ساعت برق مصرف می‌کند.

(SUNWAY TAIHU LIGHT)

سان وی قدرتمندترین ابر رایانه چینی در دردنیاست. نکته قابل توجه در این رایانه این است که کاملا بومی است و تمام قطعات و پردازنده‌های آن کاملا در چین تولید شده است. قدرت آن ۹۳ پتافلاپس و تعداد هسته‌های آن ۱۰۶۴۹۶۰۰ است. تا پیش از اینکه آی‌بی‌ام دو ابر‌رایانه برتر فهرست کنونی را بسازد، چینی‌ها با این رایانه که ساخت مرکز ملی تحقیقات مهندسی و فناوری محاسبات موازی بود، پیشتاز بودند. مرکز ملی رایانه در شهر ووسی محل استقرار این ابررایانه است. هارد این ماشین که قیمت آن حدود ۲۷۳ میلیون دلار است، ۲۰ هزار ترابایت ظرفیت دارد. برق مصرفی سان‌وی تایهولایت، ۱۵ مگاوات در ساعت بوده و سرعت این ابررایانه ۹۳ پتافلاپس است که در زمان پیک به بیش از ۱۲۵ پتافلاپس نیز می‌رسد.

(SIERRA)

سیرا یکی از قدرتمندترین ابرکامپیوتر‌های حال حاضر دنیاست که توسط شرکت IBM عرضه شده است. می‌توان گفت دومین ابررایانه برتر در میان برترین‌های جهان هم به شرکت IBM اختصاص دارد. هرچند سیرا از رقیب قدرتمندش، سان وی تعداد پردازنده‌های کمتری دارد؛ بااین حال با قدرت معادل ۹۴ پتا فلاپس از سان وی پیشی گرفته است.

برق مصرفی‌ آن، ۱۱ مگاوات در ساعت بوده و سرعت آن به بیش از ۹۴ پتافلاپس می‌رسد. البته در اوج کار این سرعت می‌تواند به بیش از ۱۲۵ پتافلاپس هم برسد. تخصص این ابررایانه، شبیه‌سازی کارکرد سلاح‌های هسته‌ای در آزمایش‌های زیرزمینی است؛ بنابراین بسیاری از کارایی‌های سیرا، فوق‌محرمانه بوده و طبیعی است که اطلاعات کمی درخصوص آن منتشر شده باشد.

(SUMMIT)

سامیت در لغت به معنای قله و بلندی است. به راستی که شرکت IBM با ارائه‌ی این ابرکامپیوتر توانسته بر قله‌ی ابررایانه‌های دنیا قرار گیرد. قدرت این ابرکامپیوتر فوق پیشرفته ۱۴۳ پتافلاپس است که تقریبا ۱.۵ برابر رقبایش است. حدود ۲۳۹۷۸۰۰ هسته‌ی پردازشی در این کامپیوتر جای گرفته‌اند تا سرعت فوق‌العاده‌ای برای محاسبات و تحلیل‌ها فراهم کنند. همچنین این ابررایانه که به اندازه ۲ زمین بسکتبال فضا اشغال کرده سرعتش به لطف ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار هسته، ۱۴۸.۶ پتافلاپس است. ضمن اینکه در زمان پیک کار، سرعت آن به ۲۰۰ پتافلاپس هم می‌رسد. دپارتمان انرژی آمریکا این ابررایانه را با قراردادی به ارزش ۳۲۵ میلیون دلار سفارش داد و در آزمایشگاه ملی اوک ریج مستقر کرد. در میان ۱۰ ابررایانه برتر جهان، این ماشین تأثیرگذارترین در زمینه انرژی بوده و ظرفیت هارد آن، ۲۵۰ هزار ترابایت است!

باید یادآور شد که ابررایانه‌ها ماشین‌های سودمندی هستند که در انجام آزمایشات و پژوهشات در زمینه‌های مختلف نقش حیاتی دارند و انسان را از شر بسیاری محدودیت‌ها نجات داده‌اند. ابر رایانه‌ها که برای انجام محاسبات سنگین طراحی شده‌اند دارای پیچیده‌ترین فناوری‌ها هستند و پردازشگر‌های بسیار قدرتمندی درون آن‌ها استفاده شده است. ابرکامپیوتر‌ها روز به روز پیشرفته‌تر و قدرتمندتر می‌شوند. این رایانه‌های فوق پیشرفته در علوم و صنایع مختلف به بشر کمک می‌کنند تا با دقت فراوان، بهترین نتیجه را به دست آورد.

نویسنده : میلاد قلیپور

متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از ططرف نویسنده درباره این پست

ثبت نظر
نظرات خودرا با ما به اشتراک بگذارید
2+2 : جواب را در کادر رو به رو فعال کنید
نظرات کاربران ۲۳ نظر
محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها

با ما در تماس باشید تا از به روزترین اخبار ها مطلع شوید

اطلاع از جدیدترین اخبار روز با ارسال ایمیل شما قثط کافیست ایمیل خود را وارد کنید