نحوه بازیابی بوکمارک های حذف شده در کروم و فایرفاکس


کروم و فایرفاکس بوکمارک‌های حذف شده را بازیابی می کنند، اما اینکار در کروم آسان نیست.

به گزارش موبوایران، کروم حاوی یک فایل پشتیبان بوکمارک مخفی است. شما فقط می توانید فایل پشتیبان را به صورت دستی بازیابی کنید و آن فایل اغلب رونویسی می شود.

در فایرفاکس اینکار آسانتر است و مدیر بوکمارک دارای ویژگی لغو است. فایرفاکس همچنین پشتیبان گیری منظم و خودکار بوکمارک ها را انجام می دهد. فایرفاکس نسخه‌های پشتیبان را برای چند روز نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد به راحتی بوک مارک‌ها را بازیابی کنید.

گوگل کروم

به‌روزرسانی: مدیر بوکمارک کروم اکنون یک گزینه Undo  دارد و برای لغو حذف یک بوکمارک در مدیر بوکمارک، Ctrl+Z را فشار دهید. حتی اگر مدیر بوکمارک را هنگام حذف بوکمارک باز نداشته باشید، می‌توانید Ctrl+Shift+O را فشار دهید تا باز شود و سپس از Ctrl+Z برای لغو حذف یک بوکمارک استفاده کنید. ممکن است لازم باشد قبل از فشار دادن Ctrl+Z روی لیست بوکمارک ها کلیک کنید. (در مک، به جای آن Command+Z را فشار دهید.)

درصورتیکه مدیر بوکمارک کروم گزینه Undo  ندارد؛ اگر با گزینه صادرات یک نسخه پشتیبان تهیه کرده اید، می توانید نسخه پشتیبان را وارد کنید؛ اما ممکن است این نسخه پشتیبان از قبل قدیمی تر باشد.

اگر به طور تصادفی یک بوکمارک را حذف کرده اید، تمام پنجره های باز کروم را ببندید، اما کروم را دوباره باز نکنید. اگر قبلاً کروم را بسته‌اید، آن را بسته بگذارید. کروم یک نسخه پشتیبان از فایل بوکمارک‌های شما را ذخیره می‌کند و هر بار که کروم را راه‌اندازی می‌کنید، آن نسخه پشتیبان را بازنویسی می‌کند.

Windows Explorer را راه اندازی کنید و مکان زیر را به نوار آدرس آن وصل کنید؛ نام حساب کاربری ویندوز خود را جایگزین« NAME» کنید:

C:UsersNAMEAppDataLocalGoogleChromeUser DataDefault

پوشه حاوی دو فایل بوکمارک Bookmarks و Bookmarks.bak است که Bookmarks.bak جدیدترین نسخه پشتیبان است که در آخرین باری که مرورگر خود را باز کردید گرفته شده است.

توجه: اگر پسوند فایل .bak را نمی بینید و فقط دو فایل به نام Bookmarks را می بینید، باید کاری کنید که ویندوز پسوند فایل ها را نشان دهد. در File Explorer، به File > Change Folder and Search Options > View بروید و سپس کادر Hide extensions for known file types  را پاک کنید. اگر به جزئیات بیشتری نیاز دارید، راهنمای ما برای ایجاد پسوند فایل نمایشی ویندوز را بررسی کنید.

برای بازیابی نسخه پشتیبان (دوباره مطمئن شوید که تمام پنجره های مرورگر کروم بسته هستند)، این مراحل را انجام دهید:

نام فایل بوکمارک های فعلی خود را به چیزی مانند Bookmarks.old تغییر دهید. این فقط یک کپی از فایل بوکمارک های فعلی را در صورت نیاز حفظ می کند.

نام فایل Bookmarks.bak خود را به Bookmarks تغییر دهید (حذف پسوند .bak) این باعث می‌شود کروم فایل پشتیبان را هنگام باز کردن آن بارگیری کند.

کروم را باز کنید و ببینید آیا موفق به بازیابی بوکمارک گم شده شده اید یا خیر.

اگر این مراحل بوکمارک شما را بازیابی نکرد، به این معنی است که فایل پشتیبان قبل از گم شدن بوکمارک ذخیره شده است. متأسفانه، این همچنین به این معنی است که شما شانسی ندارید، مگر اینکه یک نسخه پشتیبان از رایانه شخصی خود داشته باشید، می توانید یک فایل پشتیبان حتی قدیمی تر را از آن تهیه کنید.

فقط توجه داشته باشید که استفاده از این فرآیند همچنین بوکمارک‌هایی را که از آخرین راه‌اندازی کروم ایجاد کرده‌اید حذف می‌کند.

موزیلا فایرفاکس

کاربران فایرفاکس خیلی راحت تر هستند. اگر به تازگی یک بوکمارک یا پوشه بوکمارک را حذف کرده اید، فقط می توانید کلیدهای Ctrl+Z را در پنجره کتابخانه یا نوار کناری بوکمارک ها فشار دهید تا آن را بازگردانید. در پنجره کتابخانه، می‌توانید دستور Undo را در منوی « Organize » نیز پیدا کنید.

به روز رسانی: Ctrl+Shift+B را در فایرفاکس فشار دهید تا این پنجره کتابخانه باز شود.

اگر چند روز پیش بوکمارک ها را حذف کردید، از زیر منوی Restore در قسمت Import and Backup استفاده کنید. فایرفاکس به طور خودکار هر روز یک نسخه پشتیبان از بوکمارک های شما ایجاد می کند و ارزش چندین روز را ذخیره می کند.

فقط توجه داشته باشید که بازیابی نسخه پشتیبان به طور کامل بوکمارک های موجود شما را با بوکمارک های پشتیبان جایگزین می کند، به این معنی که بوکمارک هایی را که از زمان ذخیره نسخه پشتیبان ایجاد کرده اید از دست خواهید داد.

برای جلوگیری از دست دادن بوکمارک های مهم و جدید، می توانید قبل از بازیابی نسخه پشتیبان از گزینه Export Bookmarks to HTML نیز استفاده کنید. پس از بازیابی نسخه پشتیبان، می توانید فایل HTML را وارد کنید یا آن را در فایرفاکس مشاهده کنید.

اگر برای بوکمارک‌های خود ارزش قائل هستید، ایده خوبی است که به طور منظم با ویژگی import در مدیر بوکمارک مرورگر خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر زمانی بوکمارک های خود را گم کردید( یا هارد دیسک شما از کار افتاد) می توانید با استفاده از گزینه import در هر مرورگر وب، بوکمارک های خود را از نسخه پشتیبان بازیابی کنید.

نویسنده : میلاد قلیپور

متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از ططرف نویسنده درباره این پست

ثبت نظر
نظرات خودرا با ما به اشتراک بگذارید
2+2 : جواب را در کادر رو به رو فعال کنید
نظرات کاربران ۲۳ نظر
محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها

با ما در تماس باشید تا از به روزترین اخبار ها مطلع شوید

اطلاع از جدیدترین اخبار روز با ارسال ایمیل شما قثط کافیست ایمیل خود را وارد کنید