با رعایت چند نکته از ایمن بودن افزونه مرورگر قبل از نصب آن مطمئن شوید


در این مطلب زیر در مورد افزونه‌های کروم که قابلیت‌های مرورگر را افزایش می‌دهند صحبت خواهیم کرد.

به گزارش موبوایران،  افزونه‌های کروم اساساً ابزار‌های وب هستند که ویژگی‌های جدیدی را به مرورگر اضافه می‌کنند، به عنوان مثال، یک افزونه مسدود کننده تبلیغات، تبلیغات را مسدود می‌کند یا افزونه‌های VPN آدرس IP شما را مخفی می‌کنند.

با این حال هر افزونه مرورگری که در وب پیدا می‌کنید برای دانلود و استفاده ایمن نیست، افزونه‌های کروم که از منابع ناشناس دانلود می‌شوند می‌توانند فعالیت‌های روزمره شما و حتی داده‌هایی که بارگذاری می‌کنید را ردیابی کنند، بنابراین، هنگام نصب افزونه ها، باید چند نکته را در نظر بگیرید:

۱. منبع دانلود را بررسی کنید:

اولین چیزی که باید قبل از نصب یک افزونه جدید به آن توجه کرد، اعتبار و اصالت منبعی است که از آن دانلود می‌کنید، بدین ترتیب می‌توانید در خصوص ایمن بودن یا نبودن افزونه اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، اگر یک افزونه که توسط منبعی متفرقه منتشر شده است را برای توییتر نصب کنید باید نگران عواقب آن باشید، لذا قبل از نصب افزونه‌ها حتماً وب‌سایت و منبع انتشار آن را به دقت بررسی نمایید.

۲. توضیحات را کامل بخوانید:

معمولاً افزونه‌های کروم که از طریق وب‌سایت‌های رسمی ارائه می‌شوند هیچ ایراد نگارشی در توضیحات ندارند، بنابراین توضیحات را کامل بخوانید و به مواردی که ممکن است سوال برانگیز باشد توجه داشته باشید، همچنین بخش توضیحات افزونه چگونگی ردیابی یا اشتراک گذاری داده‌ها را به شما اعلام می‌نماید، پس اگر توضیحات مشکوک است بهتر است آن افزونه را نادیده بگیرید.

۳. روی مجوز‌ها تمرکز کنید:

هر زمان که افزونه‌ای را نصب می‌کنید، کروم یک پنجره بازشو به شما نشان می‌دهد که مجوز‌های مورد نیاز را نمایش می‌دهد و ما همیشه مجوز‌هایی را که افزونه به آن نیاز دارد به آن می‌دهیم در حالی که این یکی از اشتباهات رایج ما در زندگی روزمره است در حالی که باید به مجوز‌هایی که افزونه درخواست می‌کند به دقت توجه کنید. به عنوان مثال اگر یک افزونه ویرایش عکس از شما بخواهد به میکروفون خود دسترسی پیدا کنید، مشکوک است، چون مجوز‌ها باید با ماهیت و کاربرد افزونه مطابقت داشته باشند.

۴. به بررسی‌ها (نظرات کاربران) نگاه کنید:

بخش بررسی (نظرات کاربران) صفحه افزونه چیز‌های زیادی در مورد آن به شما می‌گوید، به عنوان مثال، اگر ۶۰ نفر از ۱۰۰ نفر افزونه را منفی ارزیابی کرده اند، بهتر است از استفاده آن افزونه صرف نظر کنید، همچنین شما باید به دنبال موارد مهم دیگری مانند شکایت کاربران از مجوز‌های غیر ضروری، اشکالات، کند بودن یا خرابی مرورگر نیز باشید.

۵. افزونه‌ها را با ابزار‌های امنیتی اینترنت اسکن کنید:

هزاران ابزار امنیت اینترنت مانند Kaspersky Internet Security، Avast Internet Security و ... در اینترنت موجود است که Kaspersky Internet Security کارآمد‌ترین ابزار برای شناسایی کد‌های مخرب در افزونه مرورگر است. حتی اگر از Kaspersky Internet Security استفاده می‌کنید، حتماً گزینه امنیت اینترنت را برای بررسی کد‌های مخرب در افزونه مرورگر روشن کنید، ابزار امنیتی به صورت خودکار کد‌های مخرب را شناسایی کرده و نصب افزونه را متوقف می‌کند.

۷. با افزونه VirusTotal اسکن کنید:

VirusTotal یک افزونه پر طرفدار در دنیای امنیت است، معمولاً به دلیل اسکن آنلاین و قدرمند خود که می‌تواند قبل از نصب کلیه لینک‌ها را اسکن نماید، به محبوبیتی بین کاربران دست یافته است.

این شرکت امنیتی همچنین دارای یک افزونه مرورگر است که در جلوگیری از اتفاقات ناخواسته هنگام دریافت فایل‌ها یا لینک‌های مشکوک به شما کمک می‌کند، افزونه به طور دقیق آنچه در داخل لینک است را اسکن و فوراً نتایج را به شما نشان می‌دهد، بنابراین، می‌توانید از افزونه VirusTotal Chrome برای بررسی اینکه آیا افزونه مورد نظر شما فایل‌های مخربی دارد یا خیر، استفاده کنید. Virus Total Extension که با نام VTChromizer نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین افزونه‌هایی است که می‌توانید برای اطلاع از ایمن بودن نصب افزونه مرورگر از آن استفاده کنید.

نویسنده : میلاد قلیپور

متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از ططرف نویسنده درباره این پست

ثبت نظر
نظرات خودرا با ما به اشتراک بگذارید
2+2 : جواب را در کادر رو به رو فعال کنید
نظرات کاربران ۲۳ نظر
محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها

با ما در تماس باشید تا از به روزترین اخبار ها مطلع شوید

اطلاع از جدیدترین اخبار روز با ارسال ایمیل شما قثط کافیست ایمیل خود را وارد کنید