نکته گیج کننده در نصب ویندوز11 چیست؟


ممکن است رایانه شما یک قدم تا ارتقاء به آخرین نسخه سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت فاصله داشته باشد.

به گزارش موبوایران،  اما اگر می خواهید از ویندوز 10 ارتقا دهید یک نیاز جدید گیج کننده وجود دارد: رایانه شما باید یک ویژگی امنیتی فعال به نام TPM داشته باشد. احتمالاً تا به حال در مورد آن چیزی نشنیده اید، اما دستگاه شما ممکن است آن را داشته باشد و به طور پیش فرض خاموش باشد.

TPM و Secure Boot چیست؟

سیستم مورد نیاز ویندوز 11 مایکروسافت به الزام جدیدی اشاره می کند که در نسخه های قبلی سیستم عامل وجود نداشت: یک ماژول پلتفرم قابل اعتماد TPM به طور خاص، به TPM 2.0 نیاز دارد، که اولین بار در سال 2014 منتشر شد.

TPM گاهی اوقات یک تراشه است که مستقیماً در سخت افزار دستگاه شما یا معمولاً برای رایانه های شخصی مصرف کننده قرار می گیرد. TPM ها مقاوم در برابر دستکاری هستند؛ که سرقت هر یک از داده های ذخیره شده یا کلیدهای رمزنگاری ایجاد شده بسیار دشوار است.

قابلیت اطمینان و امنیت این تراشه چیزی است که از آن به عنوان اعتماد سخت افزاری یاد می شود. در اصل، TPM عنصری است که سیستم شما همیشه می تواند به آن اعتماد کند، مانند قفل ضد حریق در خانه ای که اسناد مهم را در آن ذخیره می کنید. ویژگی های امنیتی را فعال می کند که می تواند به محافظت از رایانه شما مانند رمزگذاری درایوهای ذخیره سازی شما یا استفاده از ورود به سیستم مانند اثر انگشت یا تشخیص چهره کمک کند. این تنها به این دلیل امکان پذیر است که در رایانه شما یک مکان امن برای ذخیره کلیدهای رمزگذاری یا داده های بیومتریک وجود دارد که در غیر این صورت ذخیره آنها ایمن نیست.

یکی از ویژگی هایی که TPM تقویت می کند، Secure Boot است. این ویژگی از اجرای بدافزار در هنگام راه اندازی رایانه جلوگیری می کند و تنها به نرم افزارهای دارای رمزنگاری اجازه می دهد تا هنگام روشن شدن آن اجرا شود (هرچند در صورت نیاز می توانید آن را خاموش کنید).

چرا TPM برای ویندوز 11 مورد نیاز است؟

مایکروسافت به TPM 2.0 را در رایانه های از پیش ساخته جدید تولید شده از سال 2016 که هر نسخه ویندوز 10 را برای دسکتاپ اجرا می کند، نیاز دارد. اگر در چند سال گذشته یک دستگاه ویندوز 10 از فروشگاه خریداری کرده اید، این احتمال وجود دارد که از قبل آن را داشته باشید و همین حالا می توانید ویندوز 11 را نصب کنید. فقط به Settings > Windows Update > Check for Updates بروید.

به عنوان مثال ، رایانه های شخصی سفارشی می توانند از مادربردها و پردازنده هایی استفاده کنند که TPM ندارند یا به طور پیش فرض آن را فعال نمی کنند. بسیاری از دستگاه های ویندوز محافظت می شوند، اما برخی از آنها محافظت نمی شوند و این باعث می شود که به طور مداوم ویژگی های امنیتی را ارائه دهیم.

به خاطر سپردن رمز عبور برای انسان دشوار و اغلب برای مهاجمان آسان است. شرکت مایکروسافت جایگزین هایی برای گذرواژه هایی که از احراز هویت در تلفن شما استفاده می کنند، داده های بیومتریک یا حتی PIN که در صورت ذخیره در TPM استفاده می شود، نسبت به رمز عبور ایمن تر و استفاده از آنها راحت تر است.

در حالی که برخی از این ویژگی ها در دستگاه های بدون TPM امکان پذیر است، اما اگر یکی از آنها را دارید از امنیت بیشتری برخوردار هستند. نیاز به TPM در همه دستگاه های ویندوز 11 به مایکروسافت اجازه می دهد تا سطح امنیتی را تعیین کند.

نحوه فعال کردن TPM و Secure Boot

این نیاز خاص بسیاری از مردم را گیج کرده است زیرا برخی از رایانه هایی که باید به خوبی ویندوز 11 را اجرا کنند ظاهراً ناسازگار هستند.

این تا حدودی به این دلیل است که نسخه های اولیه برنامه PC Health Check، که ابزار بارگیری مایکروسافت است و به شما می گوید که سخت افزار شما واجد شرایط ارتقا است، اگر TPM در دستگاه شما فعال نباشد خطا ایجاد می کند. خوشبختانه آخرین نسخه به شما می گوید مشکل TPM است یا خیر. بسیاری از مادربردها با TPM سازگار هستند، اما برخی از مادربردهای بازی این ویژگی را نادیده گرفتند.

ابتدا نگاه کنید که آیا مدل مادربرد شما با TPM سازگار است یا خیر. (می توانید مدل خود را با ضربه زدن روی کلید ویندوز و تایپ اطلاعات سیستم پیدا کنید. باید در کنار System Model باشد.) اگر سازگار نیست، راه هایی برای دور زدن الزامات وجود دارد؛ اما به کمی دانش فنی نیاز دارد و ما آن را توصیه نمی کنیم.

اگر سازگار است، می توانید آن را در UEFI سیستم خود فعال کنید (گاهی اوقات هنوز به عنوان BIOS شناخته می شود، حتی اگر این اصطلاح تا حد زیادی منسوخ شده باشد). این نرم افزار سطح پایینی است که می توانید به طور مختصر هنگام راه اندازی رایانه خود وارد کنید. معمولاً با فشار دادن Delete یا F12 در هنگام راه اندازی هنگام دسترسی به آن قابل دسترسی است.

مکان خاصی که TPM را در این تنظیمات فعال می کند بسیار متفاوت است، بنابراین باید دفترچه راهنمای همراه رایانه یا مادربرد خود را بررسی کنید (احتمالاً می توانید آن را بصورت آنلاین در وب سایت سازنده پیدا کنید). پس از ورود همچنین می توانید Secure Boot را از منوهای UEFI فعال کنید.

پس از فعال کردن TPM، رایانه خود را راه اندازی مجدد کرده و دوباره از برنامه PC Health Check استفاده کنید. اگر رایانه شما نسبتاً جدید است (یعنی دارای پردازنده Intel Core نسل هشتم یا جدیدتر، یا پردازنده AMD Ryzen 2000 یا جدیدتراست) احتمال قوی TPM تنها چیزی است که شما را از ارتقاء به ویندوز 11 باز می داشته است.

نویسنده : میلاد قلیپور

متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از طرف نویسنده درباره این پست متن تست از ططرف نویسنده درباره این پست

ثبت نظر
نظرات خودرا با ما به اشتراک بگذارید
2+2 : جواب را در کادر رو به رو فعال کنید
نظرات کاربران ۲۳ نظر
محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

محمدرضا
۳ فروردین ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها یادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای

وزیر خارجه ایران در واکنش به ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشورهای ادعاهای سفیر فرانسه در آمریکا، نوشت که لازم است کشور ها

با ما در تماس باشید تا از به روزترین اخبار ها مطلع شوید

اطلاع از جدیدترین اخبار روز با ارسال ایمیل شما قثط کافیست ایمیل خود را وارد کنید